Kindle Paperwhite 4 – nowa definicja czytania

Użytkownicy elektronicznych czytników doskonale znają modele od Amazon – w końcu są one najczęściej wybieranymi urządzeniami tego typu w Polsce. Najnowszy Kindle – choć od jego premiery minęło już trochę czasu – jest świetnym wyborem, umożliwiającym czytanie ulubionej lektury w dowolnym miejscu i w niemal każdych warunkach. Ale po kolei…

Kindle – co to jest?

Nawet osoby niezainteresowane czytelniczym światem mogły słyszeć o urządzeniach od Amazon, które od lat plasuje się w światowej czołówce producentów czytników ebooków. Z myślą o wszystkich młodych adeptach czytelnictwa odpowiemy na pytanie: Kindle – co to jest i czy warto to kupić?

Kindle to seria czytników ebooków. Kolejne modele już od 2007 roku uczestniczą w zażartym konflikcie między zwolennikami czytników elektronicznych, a fanami drukowanych książek.

Czytniki Kindle pozwalają na korzystanie z zasobów księgarni Amazon oraz na wgrywanie własnych książek, np. zakupionych w innych księgarniach. Ekran czytnika imituje papier – niekiedy różnica między kartką, a tzw. e-papierem jest tak znikoma, że wyglądają niemal identycznie.

Spis treści

Kindle Paperwhite 4 – bez reklam i bez przerw

Żaden czytelnik nie może wyobrazić sobie gorszej sytuacji niż reklama pojawiająca się w najbardziej porywającym momencie historii. Ani wciągający kryminał, ani płomienny romans, a tym bardziej mrożący krew w żyłach horror, nie powinny zostać przerwane informacją o nowej ofercie kredytowej banku, czy banerem sklepu ze zdrową żywnością lub o zgrozo – wyczerpaną baterią!

Kindle Paperwhite 4 nie wyświetla reklam. Dzięki temu żaden niechciany baner nie przerwie Ci chwili relaksu przy ulubionej lekturze. Innym problemem, który często trapi użytkowników ebooków, jest krótki czas pracy baterii. Na szczęście Paperwhite 4 posiada wytrzymałą baterię. Jeśli używasz czytnika codziennie przez godzinę, w pełni naładowana bateria pozwala na czytanie ebooków przez około 6 tygodni. Czas ten zależy również od innych zmiennych, np. poziomu jasności.

Od dziś możesz czytać w każdych warunkach

Kindle Paperwhite 4 jest urządzeniem mobilnym. Zabierzesz go ze sobą wszędzie – do samochodu, samolotu, parku, na sofę, a także na plażę, na basen czy do wanny. Charakteryzuje się klasą wodoszczelności IPX8. Oznacza to, że jest odporny na przypadkowe zanurzenie w wodzie na głębokości do 2 metrów, przez maksymalnie 60 minut.

Dostosuj tekst do swoich preferencji

W odróżnieniu od książek drukowanych – pozwala on na zmianę rozmiaru czcionki. Funkcja ta jest niezwykle wygodna w szczególności dla użytkowników z wadą wzroku i osób starszych mających problem z czytaniem z bliska.

Urządzenie posiada również 16-stopniową skalę szarości. Pierwsze czytniki elektroniczne pozwalały na zmianę zakresu szarości jedynie w obrębie 4 stopni nasycenia. Dziś możliwości są o wiele szersze, a im więcej odcieni szarości ma czytnik, tym lepsza jest jakość wyświetlanego obrazu.

W dzień i w nocy – Kindle z podświetleniem

Analizując parametry ekranu, najnowszy Kindle nie wyróżnia się na tle swojego poprzednika. To, czy w ogóle istniała konieczność ulepszenia czytnika jest jednak kwestią dyskusyjną. Paperwhite 4 to 6-calowy wyświetlacz wykorzystujący technologię e-ink Carta, która charakteryzuje się wysokim kontrastem między czcionką a tłem, lepszą widocznością w słońcu (nawet przy ostrych promieniach słonecznych), a także nie powoduje męczenia się oczu.

Wysoka rozdzielczość ekranu – aż 300 ppi – oraz pięć wbudowanych diod równomiernie podświetlających ekran, pozwalają urządzeniu imitować prawdziwy papier. Podświetlenie przydaje się nie tylko podczas czytania w nocy, ale również w dzień. Równomierne rozprowadzenie światła diod po wyświetlaczu umożliwia korzystanie z urządzenia w różnych warunkach, niezależnie od obecności i rodzaju oświetlenia.

Zupełnie nową funkcją – nieobecną w modelu Paperwhite 3 – jest tryb nocny. Włączenie go zmienia kolor czcionki i tła – czcionka staje się biała, a tło czarne. Tryb nocny to kolejna funkcja umożliwiająca komfortowe korzystanie z urządzenia i ułatwiająca zadanie oczom, które nie mają prostego zadania, czytając w ciemności. I faktycznie – podczas nocnej sesji czuć różnicę.

Zapomnij, że go masz!

Minusem fizycznych wersji książek jest ich waga i rozmiar. Wrzucenie ich do torebki czy plecaka oraz czytanie w zatłoczonym autobusie, jest uciążliwe. Natomiast długi urlop bez książki jest wykluczony. Szkoda, że dwie nowe pozycje zakupione specjalnie na wakacyjne wyjazd, zajmują tak dużo miejsca w walizce.

Kindle Paperwhite 4 to niewielkie urządzenie o wymiarach 11,6 × 16,7 centymetrów. Grubość czytnika wynosi zaledwie 0,82 centymetra – dla porównania, to niewiele więcej niż średnica przeciętnego ołówka. Urządzenie jest lekkie i poręczne. Ważący zaledwie 200 gramów czytnik – dzięki gumowej obudowie – doskonale układa się w dłoni i nie obciąża jej.

Pamięć w rozmiarze Amazon – Kindle Paperwhite 4 8 GB

Przewaga czytnika ebooków nad domową biblioteczką? Ogromne możliwości przechowywania. Możesz dokupować i upychać w mieszkaniu kolejne regały albo wybrać elektroniczny czytnik i mieć dostęp do swoich ulubionych pozycji na wyciągnięcie ręki. Właśnie to oferuje Amazon – 8 GB wbudowanej pamięci, która pozwoli na gromadzenie tysięcy książek. Oprócz tego użytkownicy otrzymują bezpłatny dostęp do chmury, w której przechowywane mogą być treści.

Starcie czytników – Kindle Paperwhite 3 vs 4

Istnieje pewna niepisana tradycja – każdy nowy model musi zostać dokładnie porównany ze swoim poprzednikiem. Jako rzetelna porównywarka ebooków – a dokładniej czytników ebooków – my również dokładamy do niej swoją cegiełkę.

Kindle Paperwhite 4 posiada funkcję Bluetooth, która pozwala połączyć się ze słuchawkami lub głośnikiem i – pod warunkiem, że korzystasz z serwisu Audible – słuchać książek w formie audiobooków. To możliwość, której nie uświadczysz w przypadku Paperwhite 3, jednak – jeśli nie korzystasz ze wspomnianego serwisu – okazuje się zupełnie zbędna.

Model Kindle Paperwhite 4 posiada wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB, a podstawowa wersja Kindle Paperwhite 3 pomieści zaledwie 4 GB. Mimo że oba urządzenia posiadają podświetlany ekran, tylko nowsza wersja umożliwia komfortowe czytanie w nocy, dzięki funkcji trybu nocnego. Osoby zwracające uwagę na to, jak czytnik „leży w dłoni” powinny wziąć pod uwagę, że Paperwhite 3 jest trochę większy i zauważalnie cięższy niż Paperwhite 4.

Czym jeszcze różnią się oba modele Kindle? Cena jest najbardziej rzucającą się w oczy różnicą – starszy model jest o około 100 – 150 złotych tańszy.

Czytniki Kindle – czy ma jednak jakieś minusy?

Kindle Paperwhite 4 zebrał także wiele pozytywnych opinii. Zadowoleni użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na poręczność urządzenia, wygodę i komfort użytkowania, wysoką rozdzielczość i płynność działania.

Mogłoby się zdawać, że Kindle nie posiada minusów – a jednak! Choć można uznać, że czepiamy się szczegółów, należy spojrzeć na Kindle Paperwhite 4 z każdej strony.

Ogromnym minusem urządzenia jest brak menu w języku polskim. Zanim zostaniesz zasypany argumentem, że w dzisiejszych czasach każdy znał język angielski, przypominamy o naszych rodzicach i dziadkach, którzy również czytają książki. Menu w języku angielskim nie stanowi problemu, jeśli czytnik jest prezentem dla Twojego rodzeństwa, jednak 50-letnia mama czy 70-letni dziadek mogą mieć kłopot z obsługą. Trochę słabo jak na dzisiejsze czasy – nieładnie Amazon…

Podsumowanie

Kindle Paperwhite 4 to model niezwykle wygodny, mieszczący się w każdej torbie i plecaku – jest poręczny, zawsze można go wziąć ze sobą. Tryb nocny to funkcją, która zupełnie odmienia wieczory spędzone przy książce, a większa wbudowana pamięć stanowi istną pokusę do kupowana nowych tytułów i zapełniania wirtualnej biblioteczki.